Russiske og sovjetiske film i forårssemestret 2013

Sted: Instituttet for Tværkulturelle og Regionale Studier, 1. sal, Snorresgade 17-19, 2300 København S

Gratis adgang, alle er velkomne!

Tjek også klubbens Facebook gruppe.

Se desuden kalenderen over østeuropæisk film andre steder i København.

 

Programmet

Uge 6

Бумер (Bimmer)

Krimidrama, Rusland 2003, 110 min., engelske undertekster / IMDb

Onsdag, den 6/2-2013 kl. 15.15 i lokale U6

 

Uge 7

Брат (Brother)

Action/krimidrama, Rusland 1997, 96 min., engelske undertekster / IMDb

Torsdag, den 14/2-2013 kl. 15.15 i lokale U6

 

Uge 8

Обитаемый остров (Inhabited Island)

Science fiction, Rusland 2008, 115 min., engelske undertekster / IMDb / Trailer

Onsdag, den 20/2-2013 kl. 15.15 i lokale U6



Uge 9

Елена (Elena)

Drama, Rusland 2011, 109 min., engelske undertekster / IMDb

Fredag, den 1/3-2013 kl. 15.15 i lokale U6

 

Uge 10

Царь (Tsar)

Historisk drama, Rusland 2009, 116 min., engelske undertekster / IMDb / Trailer

Fredag, den 8/3-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 11

Иван Васильевич меняет профессию (Ivan Vasilyevich Changes Occupation)

Eventyr/komedie/science fiction, Sovjetunion 1973, 87 min., engelske undertekster / IMDb / Trailer

Fredag, den 15/3-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 12

Кавказская пленница (Kidnapping Caucasian Style)

Komedie, Sovjetunion 1967, 77 min., engelske undertekster / IMDb

Fredag, den 22/3-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 13 Påskeferie

 

Uge 14

Мимино (Mimino)

Komedie, Sovjetunion 1977, 91 min., engelske undertekster / IMDb

Tirsdag, den 2/4-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 15

Кавказский пленник (Prisoner of the Mountains)

Drama, Rusland 1996, 99 min., engelske undertekster / IMDb

Fredag, den 12/4-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 16

Мимино (Mimino)

Komedie, Sovjetunion 1977, 91 min., engelske undertekster / IMDb

Genvisning fredag, den 19/4-2013 kl. 15.15 i lokale U8



Uge 17 St. bededag

 

Uge 18

Утомлённые солнцем 2: Предстояние (Burnt by the Sun 2: Exodus)

Drama/krigsfilm, Rusland 2010, 181 min., engelske undertekster / IMDb

Fredag, den 3/5-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 19

Особенности национальной охоты (Peculiarities of the National Hunt)

Komedie, Rusland 1995, 93 min., engelske undertekster / IMDb

Fredag, den 10/5-2013 kl. 15.15 i lokale U8

 

Uge 20

Ønskeuge - Andendels film

Film til valg:

  • Утомлённые солнцем 2: Цитадель
  • Особенности национальной рыбалки
  • Обитаемый остров 2
  • Брат 2
  • Бумер 2

Особенности национальной рыбалки (Peculiarities of the National Fishing)

Komedie, Rusland 1998, 95 min., engelske undertekster / IMDb

Fredag, den 17/5-2013 kl. 15.15 i lokale U8