Loading...
Navigation

Search the newsfeeds

Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen seura VIETS

  1. VIETS myönsi tunnustukset parhaille vuonna 2019 valmistuneille VIE-aihetta käsittelevälle pro gradu -tutkielmille. Palkinnot jaettiin seuran vuosikokouksen yhteydessä perjantaina. Kilpailun voitti Taru Löyttymäki, jonka tutkielma ”Mistä löytyvät Venäjän tulevaisuuden tekijät? Nuoren teknokraattieliitin tausta, keskinäiset samankaltaisuudet ja vertailu Putinin sisäpiiriin” valmistui Turun yliopiston valtio-opin oppiaineesta … Lue loppuun
  2. Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen seura VIETS –Sällskapet för Rysslands- och Östeuropaforskning ry. KOKOUSKUTSU Korona-epidemian takia keväältä syksyyn siirretty Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen seuran VIETS:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään perjantaina 18.9.2020 klo 13.00 alkaen. Paikka: Itä-Suomen yliopisto, Yliopistokatu 2, Sali AU104-AU105. Seuran … Lue loppuun
  3. Venäjän- ja Itä-Euroopan tutkimuksen seura on päättänyt palkita kaksi alan opiskelijaa, joiden pro gradu -tutkielmien katsotaan käsittelevän ansiokkaalla tavalla Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimukseen liittyviä aiheita. Gradukilpailun voittaja saa 250 euron ja toiseksi tullut 100 euron stipendin. Palkintojen saajat kutsutaan myös … Lue loppuun
  4. Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen seura VIETS myönsi Aleksanteri-konferenssin päätöstilaisuuden yhteydessä tunnustukset parhaille vuosina 2017-2018 Idäntutkimus-lehdessä julkaistulle Venäjää ja Itä-Euroopan tutkimusta käsittelevälle suomenkieliselle tieteelliselle artikkelille. Perjantaina 18.10.2019 jaetun parhaan artikkelin lisäksi myönnettiin erikoismaininnat jännittävimmälle, metodologisesti innovatiivisimmalle artikkelille ja tärkeimmälle artikkelille. Kilpailun … Lue loppuun
  5. Kun liityt Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen seuran VIETS:in jäseneksi tai tilaat Idäntutkimus-lehden nyt, saat Idäntutkimuksen valitsemasi aiemmin ilmestyneen numeron kaupanpäälle (saatavuudesta riippuen). Tilaukset hoituvat osoitteessa vietseura.wordpress.com/jaseneksi/ tai sähköpostitse viets-idantutkimus@helsinki.fi. Idäntutkimus-lehti on ainoa Suomessa ilmestyvä Venäjän ja itäisen Euroopan kysymyksiä käsittelevä tieteellinen … Lue loppuun